Bejelentkezve oldalunkon, nyomon követheti korábbi oltásait, ellenőrizheti meglévő oltásainak ciklusát, új időpontot foglalást, vagy módosíthatja a meglévőt.
Még nincs fiókja?
Fertőzött állat (kutya, róka, macska, denevér, ritkábban egyéb emlős állatok) harapásának következtében fertőződik az ember. Gyógyításra nincs lehetőség, csak a szenvedések enyhítésére van mód. A betegség az Antarktisz kivételével mindenütt előfordul, igen gyakori számos közép- és dél-amerikai, ázsiai, illetve afrikai országban.
Rabies virus (Lyssavírus)
A fertőzött állat harapásának következtében alakul ki, az állat nyálával, válladékaival terjed.
Minden kialakult megbetegedés halállal végződik.
Gyógyításra nincs lehetőség, csak a szenvedések enyhítésére van mód.
Ha valaki olyan helyre utazik, ahol sok kóbor kutya van, és nem ritka a veszett állatok által okozott harapás (Afganisztán, Brazília, Banglades, Bolívia, Kína, Kolumbia, Ecuador, El Salvador, Guatemala, Haiti, India, Indonézia, Mexikó, Burma (Myanmar), Nepál, Pakisztán, Peru, Fülöp-szigetek, Sri Lanka,Thaiföld, Vietnam, Jemen és számos afrikai ország), annak célszerű a megfelelő védőoltás felvétele az utazás előtt. Ha valakit ismételten veszettségre gyanús állat harapott meg, újraoltásra van szükség.
Ha valakit ismételten veszettségre gyanús állat harapott meg és öt éven belül teljes oltási sorozatban részesült 2x1 dózisoltóanyag beadása szükséges a 0. és 3. napokon.
Magyarországon a veszettség-fertőzésre gyanús expozíciót elszenvedett, korábban veszettség elleni védőoltásban nem, vagy 5 évnél régebben részesült személyt három alkalommal kell védőoltásban részesíteni 4 adag Verorab elnevezésű oltóanyaggal az alábbi séma (2-1-1) szerint -0., 7., és 21. napon.
A fokozott fertőződési veszélynek kitett, valamint a csökkent védekezőképességű személyek (szerzett vagy veleszületett immunhiány) öt alkalommal összesen hat adag oltóanyagot kell beadni: a 0. napon 2x1 dózis, a 3., 7., 14., és 28. napokon egy-egy dózis.